Results for Tri-Adventure 2017 December Exprience - Shere on 03-Dec-2017

...return to index

Experience Female

Splits

32 controls, limit 4 hours

Pos Name Club Class Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj Youth Dog Controls, in order visited
1st Helen Murphy   Experience Female 160 03:42:25 160         S1, 101, 105, 106, 112, 111, 113, 110, 107, 109, 108, T1, T2, 116, 119, 120, 121, 118, 117, F1
2nd Pat Daas   Experience Female 120 03:55:33 120         S1, 108, 109, 110, 111, 106, 107, 101, T1, T2, 124, 128, 127, 118, 117, F1

Experience Male

Splits

32 controls, limit 4 hours

Pos Name Club Class Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj Youth Dog Controls, in order visited
1st Matt Zalewski   Experience Male 230 03:57:17 230         S1, 107, 101, 102, 104, 105, 106, 111, 112, 113, 110, 109, 103, 108, T1, T2, 124, 128, 129, 130, 126, 122, 121, 117, 116, 125, F1
2nd Simon Vickers   Experience Male 230 03:58:55 230         S1, 101, 105, 106, 112, 111, 107, 110, 114, 103, 109, 108, T1, T2, 124, 128, 127, 126, 125, 122, 123, 120, 121, 118, 117, 116, F1
3rd Simon Coppen-Gardner   Experience Male 190 03:55:36 190         S1, 108, 109, 110, 111, 106, 107, 101, T1, T2, 124, 128, 129, 127, 126, 122, 123, 121, 118, 117, 116, 125, F1
4th Nic Hockey   Experience Male 180 03:56:22 180         101, 107, 106, 111, 113, 110, 109, 108, T1, T2, 116, 117, 118, 120, 121, 122, 125, 126, 127, 124, F1
5th Ian Norfield   Experience Male 176 04:01:40 180 -4       S1, 101, 105, 106, 112, 113, 110, 107, T1, T2, 117, 118, 120, 121, 122, 125, 126, 130, 127, 124, 128, F1
6th David Palmer   Experience Male 164 04:02:40 170 -6       S1, 108, 109, 103, 114, 115, 113, 110, 111, 107, T1, T2, 116, 119, 120, 121, 125, 126, 127, 124, F1
7th William James   Experience Male 140 04:10:00 160 -20       S1, 108, 109, 103, 114, 110, 107, 101, T1, T2, 116, 117, 118, 121, 122, 125, 126, 127, 124, F1

Experience Pair

Splits

32 controls, limit 4 hours

Pos Name Club Class Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj Youth Dog Controls, in order visited
1st Mike Bailey / Geoff Kirk   Experience Pair 193 04:03:15 200 -7       S1, 101, 102, 104, 105, 106, 111, 110, 107, T1, T2, 128, 124, 127, 126, 125, 122, 123, 120, 121, 118, 117, 116, F1
2nd Pete Fellows / Jason Brayne   Experience Pair 149 04:00:17 150 -1       S1, 107, 110, 108, 109, 103, 114, 115, 113, 111, 101, T1, T2, 124, 128, 127, 126, 118, F1
3rd Robert Seymour / Anna Seymour   Experience Pair 100 02:27:50 100         S1, 108, 109, 103, 114, 115, 113, 110, 107, 101, T1, T2, 116, F1

MTBO Female

Splits

31 controls, limit 2 hours

Pos Name Club Class Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj Youth Dog Controls, in order visited
1st Wendy Hardy   MTBO Female 89 02:00:04 90 -1       S1, 101, 116, 119, 106, 120, 123, 121, 118, 117, F1
2nd Claire Turton   MTBO Female 77 02:01:03 80 -3       S1, 103, 127, 109, 118, 120, 106, 117, 116, F1
3rd Stefanie Kohl   MTBO Female 77 02:01:18 80 -3       S1, 103, 127, 109, 118, 120, 106, 117, 116, F1
4th Linda Cairns   MTBO Female 69 02:00:17 70 -1       S1, 109, 124, 103, 127, 126, 125, 118, F1

MTBO Male

Splits

31 controls, limit 2 hours

Pos Name Club Class Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj Youth Dog Controls, in order visited
1st Ian Cartwright   MTBO Male 167 02:01:14 170 -3       S1, 101, 116, 119, 120, 106, 117, 118, 121, 123, 122, 125, 126, 130, 127, 103, 128, 124, F1
2nd Michael Rackham   MTBO Male 150 01:58:46 150         S1, 101, 116, 117, 118, 106, 120, 121, 123, 122, 125, 126, 127, 103, 128, 124, F1
3rd Nicholas Carvell   MTBO Male 127 02:01:25 130 -3       S1, 116, 117, 106, 120, 121, 122, 125, 126, 127, 103, 124, 109, 101, F1
4th Andrew Carvell   MTBO Male 117 02:01:25 120 -3 10     S1, 101, 116, 117, 106, 120, 121, 122, 125, 126, 127, 109, F1
5th John Owens   MTBO Male 100 01:47:00 100         S1, 127, 103, 128, 124, 126, 122, 123, 121, 118, 117, F1
6th Chris Locke   MTBO Male 70 01:57:39 70         S1, 116, 119, 106, 120, 121, 118, 117, F1
7th Simon Ainsworth   MTBO Male 70 01:57:45 70         S1, 116, 119, 106, 120, 121, 118, 107, 117, F1
8th Will Locke   MTBO Male 70 01:57:50 70     Y   S1, 116, 119, 106, 120, 121, 118, 107, 117, F1
9th Harrison Morris-Franklin   MTBO Male 70 01:58:00 70         S1, 116, 119, 106, 120, 121, 118, 107, 117, F1

Sprint Male

Splits

23 controls, limit 2 hours

Pos Name Club Class Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj Youth Dog Controls, in order visited
1st Stephen Dadswell   Sprint Male 129 02:10:28 150 -21       101, 105, 106, 107, 110, 109, 108, T1, T2, 116, 117, 118, 121, 122, 126, 127, 209, F1
2nd Steven Nash   Sprint Male 120 01:56:38 120         101, 107, 110, 109, 103, 108, 104, T1, T2, 116, 117, 122, 121, 118, F1
3rd Ben Flatau   Sprint Male 97 02:01:28 100 -3   Y   101, 107, 110, 109, 108, T1, T2, 116, 117, 118, 121, 122, F1
4th Simon Flatau   Sprint Male 97 02:01:29 100 -3       101, 107, 110, 109, 108, T1, T2, 116, 117, 118, 121, 122, F1
5th Joe Harwood   Sprint Male 90 01:56:28 90         101, 105, 106, 107, 110, 109, 108, T1, T2, 116, 117, F1
6th Sean Kelly   Sprint Male 86 02:01:58 90 -4       101, 105, 106, 107, T1, T2, 116, 117, 118, 121, 122, F1
7th Peter Lock   Sprint Male 70 01:38:42 70         101, 105, 107, T1, T2, 116, 117, 118, 209, F1
8th Phil Gubby   Sprint Male 60 01:14:29 60         108, T1, T2, 116, 117, 118, 121, 122, F1
9th Malcolm Frost   Sprint Male 55 02:02:14 60 -5       101, 107, 110, T1, T2, 127, 126, 118, F1

Sprint Pair

Splits

23 controls, limit 2 hours

Pos Name Club Class Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj Youth Dog Controls, in order visited
1st Mike Jarvie / Tim van Oerle   Sprint Pair 102 02:03:56 110 -8       108, 109, 110, 107, 105, 101, T1, T2, 116, 117, 118, 121, 209, F1
2nd Clare Gibson / Chris Gibson   Sprint Pair 90 01:41:03 90         108, 109, 110, 107, 101, T1, T2, 116, 117, 118, 121, F1
3rd Jacqueline Mitchell / Gus Cooper   Sprint Pair 87 02:06:10 100 -13       101, 107, 110, 109, 108, T1, T2, 116, 117, 118, 121, 122, F1

Trail Female

Splits

15 controls, limit 2 hours

Pos Name Club Class Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj Youth Dog Controls, in order visited
1st Harriet Irving   Trail Female 116 02:01:53 120 -4       108, 109, 103, 114, 110, 113, 112, 111, 106, 105, 107, 101, F1
2nd Caroline Wharton   Trail Female 90 01:57:11 90         101, 107, 105, 106, 112, 113, 110, 109, 108, F1
3rd Becky Hadley   Trail Female 90 01:57:14 90         101, 107, 105, 106, 112, 113, 110, 109, 108, F1
4th Sue Slack   Trail Female 79 02:00:20 80 -1       101, 105, 106, 111, 112, 113, 110, 107, F1
5th Lisa Mallet   Trail Female 73 02:03:03 80 -7       107, 110, 113, 112, 111, 106, 105, 101, F1
6th Philippa Staddon   Trail Female 70 01:58:54 70         101, 105, 106, 111, 110, 109, 108, F1
7th Joanna Campbell   Trail Female 68 02:00:59 70 -2       108, 109, 103, 114, 111, 110, 107, F1
8th= Dee Mondair   Trail Female 60 01:59:59 60         101, 105, 106, 111, 110, 109, F1
8th= Aoife Kilpatrick   Trail Female 60 01:59:59 60         101, 105, 106, 111, 110, 109, F1
10th Susan Seale   Trail Female 42 02:08:31 60 -18       101, 105, 106, 111, 110, 109, F1
11th Nadia Khaldoune   Trail Female 42 02:08:48 60 -18       101, 105, 106, 111, 110, 109, F1
12th Rebecca Baker   Trail Female 20 01:55:08 20         101, 102, F1

Trail Male

Splits

15 controls, limit 2 hours

Pos Name Club Class Score Time Points Bonus/Penalty Manual Adj Youth Dog Controls, in order visited
1st Tom Frost   Trail Male 120 01:56:20 120         101, 102, 104, 105, 106, 112, 113, 111, 107, 110, 109, 108, F1
2nd Christopher Peck   Trail Male 116 02:01:53 120 -4       108, 109, 103, 114, 110, 113, 112, 111, 106, 105, 107, 101, F1
3rd Luke Staddon   Trail Male 116 02:01:59 120 -4       108, 109, 103, 114, 110, 113, 112, 111, 106, 105, 107, 101, F1
4th Robert Broad   Trail Male 110 01:52:27 110         101, 105, 106, 112, 113, 111, 107, 110, 109, 103, 108, F1
5th Tom Stroud   Trail Male 110 01:59:28 110         108, 109, 103, 114, 115, 113, 112, 106, 111, 110, 107, F1
6th Barry Watts   Trail Male 109 02:00:04 110 -1       101, 102, 104, 105, 106, 112, 113, 111, 110, 109, 108, F1
7th Paul Manning   Trail Male 104 02:02:31 110 -6       101, 105, 106, 112, 113, 111, 107, 110, 109, 103, 108, F1
8th Paul Luttman   Trail Male 100 01:43:24 100         101, 102, 104, 105, 106, 112, 113, 111, 110, 107, F1
9th Sid Hardy   Trail Male 100 01:46:27 100         101, 107, 105, 106, 111, 112, 113, 110, 109, 108, F1
10th Ken Jones   Trail Male 100 01:58:00 100         101, 105, 106, 112, 113, 111, 107, 110, 109, 108, F1
11th Mark Glaister   Trail Male 97 02:01:25 100 -3       108, 109, 110, 113, 112, 111, 106, 105, 102, 101, F1
12th Andy Rickards   Trail Male 97 02:01:30 100 -3       108, 109, 110, 113, 112, 111, 106, 105, 102, 101, F1
13th James Blyth   Trail Male 90 01:54:43 90         108, 103, 114, 110, 111, 106, 105, 107, 101, F1
14th Pete Morgan   Trail Male 90 01:55:38 90         108, 109, 103, 114, 110, 111, 106, 105, 101, F1
15th Andy Steele   Trail Male 80 01:45:43 80         108, 109, 110, 111, 106, 105, 107, 101, F1
16th William Belfall   Trail Male 80 01:45:46 80         108, 109, 110, 111, 106, 105, 107, 101, F1
17th Nick Brown   Trail Male 80 01:45:55 80         101, 105, 106, 112, 113, 111, 110, 107, F1
18th Jonathan Bremner   Trail Male 80 01:45:58 80         101, 105, 106, 112, 113, 111, 110, 107, F1
19th David Morris   Trail Male 80 01:45:59 80         101, 105, 106, 112, 113, 111, 110, 107, F1
20th Joseph Rake   Trail Male 80 01:59:49 80         101, 102, 105, 106, 107, 110, 111, 104, F1
21st Adam Russell   Trail Male 79 02:00:06 80 -1       101, 105, 106, 111, 112, 113, 110, 107, F1
22nd Dave Newby   Trail Male 70 01:58:55 70         101, 105, 106, 111, 110, 109, 108, F1
23rd James Burnard   Trail Male 70 01:58:58 70         101, 105, 106, 111, 110, 109, 108, F1
24th Stuart Thomson   Trail Male 53 02:08:24 70 -17       108, 109, 110, 111, 106, 105, 101, F1